Czy można zapobiec zaćmie, co może przyśpieszyć jej rozwój?

Zwykle zaćma rozwija się latami powodując stopniowe pogorszenie ostrości wzroku. Do tej pory nie zostały wynalezione żadne leki, które mogłyby zahamować lub wyleczyć zaćmę w związku z powyższym chorobie tej nie można zapobiec. Jedynym sposobem usunięcia zaćmy jest zabieg operacyjny. Jest wiele czynników, które mogą przyśpieszyć rozwój zaćmy. Są to między innymi niektóre leki (głównie sterydy), choroby ogólne (takie jak np. cukrzyca), długotrwałe przebywanie na słońcu oraz urazy gałki ocznej.

Czy jest się czego obawiać przy operacji zaćmy, czy mogą być powikłania po zabiegu, kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg?zacma

Zabieg usunięcia zaćmy to obecnie jeden z najbardziej skutecznych zabiegów medycznych. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałych soczewek  i zastąpieniu ich indywidualnie dobieranymi  sztucznymi soczewkami. Najlepiej zabieg przeprowadzić, gdy zaćma nie jest jeszcze zaawansowana. Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko. Najważniejsze aby pacjenci po zabiegu przestrzegali bezwzględnie zaleceń lekarskich i przychodzili na wyznaczone kontrole. Dzieki temu w przypadku jakichkolwiek powikłań pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego.

Kiedy zabieg trzeba wykonać w szpitalu,  a kiedy można w warunkach ambulatoryjnych?

W obecnych czasach większość zabiegów usunięcia zaćmy wykonuje się w szpitalach i prywatnych klinikach w warunkach ambulatoryjnych. Dłuższa hospitalizacja jest rzadko konieczna.

 

Materiał przygotowany przez dr n med Katarzynę Skonieczną ukazał się w “Poradniku Zdrowia” Super  Ekspressu

Pobierz standardy kwalifikacji do zaćmy