Jak rozpoznać początki jaskry?

U zdecydowanej większości pacjentów  jaskra przebiega w sposób podstępny – bez bólu, bez zaczerwienienia oka  i bez pogorszenia widzenia.   Brak wczesnych objawów jest przyczyną braku zgłaszania się chorych do okulisty. Jaskra jest zwykle zauważalna przez pacjenta dopiero w zaawansowanym jej stadium, kiedy pojawiająJaskr się znaczne ubytki w polu widzenia.

Początki jaskry u 95% pacjentów może wykryć tylko okulista, dlatego bardzo ważne są regularne kontrole okulistyczne. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów powyżej 40 roku życia oraz osób rodzinnie obciążonych tą chorobą.

Czy jaskrze można zapobiec?

Nie ma sposobów aby zapobiec jaskrze, natomiast dzięki odpowiedniemu leczeniu można zahamować postęp tej choroby. Dlatego tak ważne jest aby jaskrę wcześnie rozpoznać i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym grozi jaskra?

Bez właściwego leczenia jaskra prowadzi do postępującej nieodwracalnej utraty pola widzenia a w konsekwencji nawet do ślepoty. Jaskra jest drugą co do częstości przyczyną ślepoty na świecie – chorobą tą dotkniętych jest około 2–3% populacji po 40 roku życia.

Najskuteczniejsza metoda leczenia

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe uważa się za jeden z głównych czynników ryzyka powstania jaskry i do tej pory jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest jego obniżenie. Obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe można za pomocą leków przeciwjaskrowych w postaci kropel do oczu lub wykonując zabieg laserowy i operacyjny.

 

Materiał przygotowany przez dr n med Katarzynę Skonieczną ukazał się w „Poradniku Zdrowia” Super  Ekspressu