Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych

wpis w: administracja | 0

Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami.

Typowe objawy ZSO to stałe uczucie dyskomfortu i podrażnienie oczu, uczucie „piasku pod powiekami”, paradoksalne wzmożone łzawienie po ekspozycji na wiatr i słońce. Dolegliwości nasilają się przy długotrwałym wpatrywaniu się w monitor (komputera lub TV), co jest spowodowane odruchowym zmniejszeniem częstości mrugania, oraz przy zbyt suchym powietrzu (klimatyzacja, ogrzewanie). Oba te czynniki wzmagają parowanie komponenty wodnej filmu łzowego i w efekcie przyspieszają wysychanie powierzchni oka.

Ponadto objawy ZSO nasilają się przy zaburzeniach równowagi hormonalnej (np. przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej lub w okresie menopauzy).

Zespół suchego oka to stan, w którym występuje niedobór łez lub zaburzenie ich składu.

Często pacjent zanim zostanie postawione właściwe rozpoznanie stosuje wiele leków samodzielnie. Powszechnie reklamowane i ogólnie dostępne preparaty zawierające chlorowodorek tetryzoliny mają łagodzić podrażnienia oczu i usuwać uczucie dyskomfortu. Działanie to jest skuteczne jedynie przy przejściowych dolegliwościach tego typu. Jeśli jednak dolegliwości te są spowodowane ZSO i nieskorygowaną nadwzrocznością, to krople zmniejszające przekrwienie oczu nie są leczeniem celowanym. Ich działanie polega jedynie na zwężaniu naczyń spojówki, co powoduje okresowe „wybielenie oka”, ale nie leczy przyczyny.

Dlatego zaleca się w przypadku w/w dolegliwości konsultację okulistyczną, na której po szczegółowym badaniu lekarz wprowadzi właściwe leczenie.

Źródło: http://okulistyka.esculap.com/case/129876/zesp-suchego-oka-problem-ludzi-aktywnych-jak-sobie-z-nim-radzi

Dr n. med. Joanna Jakubaszko-Jabłońska, Katedra Medycyny Ratunkowej AM we Wrocławiu, Kierownik: prof. dr hab. n. med. Juliusz Jakubaszko