Leczenie zeza i niedowidzenia u dzieci

wpis w: administracja | 0

cb37c5_be4c2163bf724b6eb87900c62644b00f

Celem terapii jest uzyskanie widzenia obuocznego i równoległego ustawienia oczu przy patrzeniu na wprost oraz prawidłowej koordynacji ruchowej oczu. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najwcześniej, przed 6 rokiem życia aby u dziecka mogło rozwinąć się prawidłowe widzenie obuoczne. Nieleczone niedowidzenie pogłębia się z wiekiem i prowadzi nieuchronnie do słabej ostrości widzenia i w efekcie do niedowidzenia.

Ważne jest, aby reagować na każdą nieprawidłowość i nie bagatelizować objawów które mogą świadczyć o problemach wzrokowych:

– odchylenie gałki ocznej,

– podchodzenie blisko obserwowanego obiektu,

– ból głowy,

– mylenie liter przy pisaniu,

– trudności z przepisywaniem,

– wolne tempo pisania,

– błędy w czytaniu,

– zamazany obraz,

– mrużenie oczu,

– przechylanie głowy podczas obserwacji obiektów,

– przymykanie jednego oka przy parzeniu.

Pamiętajmy, że dziecko nie zawsze jest w stanie poinformować nas o problemach w widzeniu ponieważ nie wie jak powinno widzieć. Każde dziecko przed rozpoczęciem nauki w szkole powinno być przebadane w gabinecie ortoptycznym, aby wykluczyć niedowidzenie, które może przyczynić się do problemów w nauce.

Metody leczenia dobierane są indywidualnie w zależności od diagnozy i wieku dziecka, zajęcia możliwe są w godzinach porannych oraz popołudniowych.

Zapraszamy do gabinetu leczenia zeza i niedowidzenia. Zajęcia prowadzi doświadczony tyflopedagog (terapeuta widzenia osób słabowidzących i niewidomych) i ortoptyska w jednej osobie.
Możliwa jest również konsultacja okulisty dla dzieci.