Treść artykułu

Osoby słabowidzące, niewidome i ociemniałe

Kim są osoby słabowidzące/osoby z dysfunkcją narządu wzroku?

Osobami Słabowidzącymi  są osoby, które mimo standardowej korekcji szkłami doświadczają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności, takich jak:  czytanie zwykłego druku, rozpoznawanie  twarzy na ulicy, orientacją w przestrzeni i przemieszczaniem się. Słabowzrocznosć to taki poziom widzenia, który umożliwia poprawę widzenia funkcjonalnego poprzez zastosowanie pomocy optycznych i nieoptycznych oraz modyfikację środowiska i technik wykorzystania dostępnych informacji wzrokowych.

Zgodnie z definicją WHO osobą słabowidzącą jest osoba, której ostrość wzroku zawiera się pomiędzy 0,3 a 0,05 pełnej ostrości (w lepszym oku z najlepszą korekcją) lub pole widzenia ograniczone jest do 20 stopni od punktu fiksacji.

Osobą słabowidząca nie jest osoba niedowidząca.

Kim jest osoba niewidoma, a kim osoba  ociemniała?

Osobą niewidomą jest osoba, która nie widzi od urodzenia lub straciła wzrok przed 5 r. ż. i nie pamięta obrazów wzrokowych.

Osobą ociemniałą jest osoba która straciła wzrok po 5 r. ż i może odwołać się do swojej pamięci wzrokowej.

Zgodnie z definicją WHO osobą niewidomą jest osoba, której ostrość wzroku jest mniejsza od 0,05 pełnej ostrości (w lepszym oku z najlepszą korekcją) lub pole widzenia ograniczone jest do 10 stopni od punktu fiksacji.