Zabiegi laserowe kapsulotomia i irydotomia w ramach NFZ

wpis w: administracja, promocje | 0

Z przyjemnością informujemy, że w naszej przychodni wykonujemy zabiegi laserowe – kapsulotomia i irydotomia oraz drobne zabiegi okulistyczne jak np.:  usuwanie drobnych zmian powiek czy usuwanie gradówki. Zabiegi laserowe wykonywane przez doświadczonych lekarzy okulistów przy pomocy nowego sprzętu lasera YAG 1064nm do kapsulotomii oraz lasera SLT 532nm do wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych.

Kapsulotomia to zabieg wykonywany zazwyczaj kilka miesięcy po operacji zaćmy. Zaćma wtórna to bardzo często występujące powikłanie po prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy, polegające na zmętnieniu torby tylnej soczewki w wyniku, którego dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia. Zabieg polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, powodując poprawę widzenia. Zabieg kapsulotomii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa od kilku do kilkunastu minut, po poszerzeniu źrenicy, założeniu soczewki nagałkowej po znieczuleniu oka kroplami. Rezultat zabiegu jest odczuwalny dla pacjenta w bardzo krótkim czasie po jego wykonaniu.

Irydotomia laserowa jest podstawowym zabiegiem w leczeniu niektórych postaci jaskry. Celem zabiegu jest wytworzenie otworu w tęczówce oka, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Wówczas następuje  zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej i zapobiega uszkodzeniu nerwu wzrokowego w dalszym przebiegu choroby. Brak zrostów w przednim odcinku oka, wczesna i prawidłowo wykonana irydotomia laserowa niejednokrotnie pozwala odstawić leczenie farmakologiczne przy systematycznej kontroli u lekarza specjalisty. Zabieg irydotomii laserowej jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Wymaga założenia na gałkę oczną specjalnej soczewki z żelem. Przed rozpoczęciem zabiegu źrenica przy pomocy kropli zostaje zwężona, a pacjent zostaje znieczulony miejscowo.

Okulistyczne zabiegi chirurgiczne  

Gradówka to guzek zapalny powstały w wyniku zablokowania gruczołów łojowych lub gruczołów Meiboma.  W pierwszym etapie leczenia lekarz  zaleca stosowanie ciepłych okładów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Jeśli jednak nie następuje poprawa okulista zaleci leczenie miejscowe poprzez aplikację maści z antybiotykami. Zdarza się, że leczenie takie nie przynosi rezultatów wymaga się usunięcia chirurgicznego. Duże gradówki mogą zaburzać ostrość wzroku poprzez uciskanie rogówki. Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie gradówki przez lekarza okulistę polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany i na oko nakładany jest opatrunek. Po zabiegu należy stosować maści zawierające antybiotyk.

Usuwanie innych drobnych zmian powiek. Podobnie jak w przypadku gradówki niektóre zmiany powiek mogą być usunięte przez lekarza okulistę w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent nie wymaga hospitalizacji a rezultaty widoczne są bardzo szybko. Najczęściej zmiany takie jak brodawki, mięczaki, prosaki czy torbiele  usuwane są przez ich złuszczenie lub wycięcie skalpelem w znieczuleniu miejscowym.

Każdy z zabiegów wykonywany jest po kwalifikacji przez wykonującego dany zabieg lekarza okulistę. Pacjenci zgłaszający się na kwalifikację na zbiegi chirurgiczne muszą zgłosić się z wynikiem badań morfologia, APTT, glukoza na czczo. Wyniki badań muszą być nie starsze niż 7 dni i mieścić się w normie.  

Wszystkie zabiegi są wykonywane zarówno w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ lub prywatnie. Pacjenci chcący skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ i nie są pacjentami naszej poradni muszą dostarczyć skierowanie wystawione przez lekarza POZ do poradni okulistycznej.